Historia ogrodu – 2013

Sielanka 2013

W roku 2013 zamieszkaliśmy w naszym nowym domu i zaczęliśmy przygotowywać się do założenia ogrodu. W dalszym ciągu kształtowaliśmy teren działki i przygotowywaliśmy ziemię pod przyszły ogród. W tym roku pojawiły się także pierwsze rośliny w postaci czasowo zadołowanych sadzonek do późniejszego posadzenia w docelowym miejscu ale także w postaci samosiejek pojawiających się tu i ówdzie na powierzchni działki.

Dom Sielanka

W 2013 zakończyła się budowa naszej Sielanki, do której wprowadziliśmy się w maju tego samego roku.

Poniżej kilka zdjęć wnętrz wykonanych krótko po wprowadzeniu się.

Salon w Sielance
Salon.
Korytarz w Sielance
Korytarz.
Kuchnia w Sielance
Kuchnia.
Uchwyty mebli kuchennych.
Meble kuchenne.
Łazienka na dole Sielanki.
Dolna łazienka.
Projekt Sielanka - schody drewniane
Schody na górę.
Górna łazienka w Sielance.
Górna łazienka.
Kot - pierwszy mieszkaniec Sielanki
Pierwszym mieszkańcem Sielanki był przybłęda Maciuś. Szybko się zaaklimatyzował w nowym miejscu.

Woda, woda, woda…

Pod koniec budowy borykaliśmy się z utrudnieniami w dostępie do naszej działki.

Taki stan rzeczy był spowodowany między innymi nieprzepuszczalną ziemią i odprowadzaniem wody z okolicznych gospodarstw wprost na drogę i naszą działkę.

Kałuża przed domem.
Wjazd na działkę zalany wodą. Dojście do domu było możliwe dzięki drewnianej kładce.

Na szczęście deski szalunkowe i palety po pustakach posłużyły za kładkę, po której mogliśmy dostać się do domu.

Ponieważ ziemia od frontu domu jest gliniasta i zbita, wodę z rynien odprowadziliśmy pod ziemią do tylnej części działki, gdzie zakopana jest rura rozsączająca, która wychodzi później na powierzchnię a nadmiar wody już powierzchniowo spływa do strumienia.

Przebieg rur odprowadzających wodę za domem.
Przebieg rur odprowadzających wodę za domem.
Zakopywanie rury odprowadzającej wodę.
Woda z rynien odprowadzana do tylnej części działki i tam rozsączana.

Kształtowanie działki

W 2013 kontynuowaliśmy kształtowanie skarpy i rozprowadzanie ziemi na dolnej i górnej części działki.

Ziemia do rozprowadzenia.
Początek marca 2013. Na rozprowadzenie czeka nawieziona w zeszłym roku ziemia.
Zima wiosną 2013.
Początek wiosny 2013 był jak widać jeszcze zimowy.
Przygotowania do ogniska.
Tak działka prezentowała się pod koniec kwietnia po rozprowadzeniu zeszłorocznej partii nawiezionej ziemi.
Historia ogrodu 2013.
Czerwiec 2013. Okoliczne łąki porasta bujna roślinność. A u nas kiełkują facelia i gorczyca na zielony nawóz. Licznie wyrastają też chwasty. Pośród nich pojawiają się jednak także rośliny, które są z nami do dziś…

Rośliny

Facelia i gorczyca

Na całym terenie działki posialiśmy facelię i gorczycę na zielony nawóz. Obie te rośliny są miododajne i za ich sprawą w lipcu cały ogród roił się od owadów. Wraz z innymi roślinami i chwastami, jakie w międzyczasie wyrosły całość sprawiała wrażenie sielskiej, dzikiej i pełnej życia łąki kwiatowej. Latem ogród w niczym nie przypominał pustego klepiska z początków maja.

Zielony nawóz
Facelia i gorczyca posiane na zielony nawóz kwitły bardzo obficie i zamieniły latem działkę w bujną żółto-niebiesko-zieloną łąkę.

Urok facelii i gorczycy był tak wielki, że zielony nawóz przekopaliśmy dopiero jesienią, po tym jak zdążył wydać nasiona. W efekcie w pewnych częściach działki co roku kiełkują nam facelie i gorczyce i co roku pozwalamy im się na nowo wysiać.

Zadołowane sadzonki

Jeszcze w trakcie budowy Sielanki wyznaczyliśmy w południowym rogu działki miejsce na zadołowanie sadzonek roślin otrzymanych od rodziców na dobry początek nowego ogrodu. Miejsce to, oddalone od placu budowy, gwarantowało roślinom bezpieczeństwo a jednocześnie dobre nasłonecznienie.

Sadzonki zadołowane
W wyznaczonej części działki zostały zadołowane sadzonki m.in. hortensji, lawend, irgi, cyprysików, derenia, wrzośców, jałowców, pęcherznic, lilaków. Niemal wszystkie dostaliśmy od rodziców.
Lawendy zadołowane
Wśród zadołowanych roślin mieliśmy kilkanaście sztuk lawendy, które później zostały posadzone w tym samym miejscu. Więcej informacji na ten temat we wpisie pt. Stanowisko i sadzenie lawendy.
Rura i sadzonki
Sadzonki roślin zadołowane w bezpiecznej części działki. Na pierwszym planie ujście rury rozprowadzającej wodę. Po lewej zalążek kompostownika.

Samosiejki

Wśród dziko rosnących roślin znaleźliśmy siewkę dębu czerwonego a także drugiego drzewka, którego do dziś nie zidentyfikowałem. Obie siewki ochroniliśmy podczas jesiennego przekopywania całej działki a w późniejszych latach posadziliśmy w innych częściach ogrodu. Dziś dąb ma już ponad półtora metra i rośnie sobie od frontu a drugie, ponad dwumetrowe drzewko na granicy działki na skraju stale podmokłej ziemi. Dąb z listopada roku 2017 jest widoczny na jednym ze zdjęć we wpisie pt. Podsumowanie roku 2017.

Dąb czerwony
Dzika siewka dębu czerwonego. Dziś ma już ponad półtora metra i rośnie w północno-wschodnim rogu działki.

Jak już wspominałem we wcześniejszych wpisach, dolna część działki znajduje się blisko poziomu wód gruntowych. W kilku miejscach dziko wyrosły siewki krwawnicy pospolitej, która lubi takie warunki. Wszystkie znalezione sadzonki przenosiliśmy w róg działki, gdzie już wówczas posadzone były kosaćce.

Krwawnica pospolita z kosaćcami.
Krwawnica pospolita na kosaćcowej rabacie.

Rok 2013

W 2013 w naszym życiu wiele się wydarzyło. Siłą rzeczy trochę bardziej skupialiśmy się na domu niż na ogrodzie, choć jak widać również w ogrodzie poczyniliśmy postępy. Po wiosennych emocjach związanych z wprowadzeniem się do nowego domu, letnim wybuchu zieleni jesień upłynęła spokojnie. Cieszyliśmy się nowym etapem życia i pełnymi garściami z niego czerpaliśmy.

Kominek w Sielance
Okoliczne lasy jesienią obfitują w grzyby. Zbieranie grzybów to doskonała okazja do rozpalenia w kominku.
Wigilia w Sielance 2013
Pierwsze święta Bożego Narodzenia w Sielance.

Page with Comments

  1. Piękna historia!!! Nie zdawałam sobie sprawy, że tak wiele i w tak krótkim czasie zrobiliście! Świetnie, że prowadzicie takie „notatki” – po latach łza się w oku zakręci!!! Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *