Wiosenne porządki w ogrodzie

Idzie wiosna

Wiosna w tym roku zaczęła się dla nas niepostrzeżenie. Kończący się właśnie marzec był w większości zimny i ze względu na częste mrozy praktycznie nie wiele było w ogrodzie do zrobienia. Aż do zeszłego weekendu, który był prawdziwie wiosenny i ciepły. Korzystając z pięknej pogody przeprowadziliśmy pierwsze wiosenne porządki i pierwsze prace ogrodowe.

Dla porównania wymienione niżej czynności w ubiegłym roku przeprowadziliśmy już 4 marca, czyli 3 tygodnie wcześniej niż w roku bieżącym.

Wiosenne porządki

W ramach wiosennych porządków usunęliśmy pozostałe jeszcze w ogrodzie uschnięte części roślin – kocimiętki, słoneczniczków, rozchodników i zdobiących zimą ogród suchych gałązek tawułek.

Młode pędy rozchodnika
Po usunięciu zaschniętych zeszłorocznych łodyg możemy podziwiać zalążki tegorocznych pędów rozchodnika.

Jak co roku poobcinaliśmy do ziemi budleje, przy czym w ramach eksperymentu w tym roku zostawimy jedną łodygę aby rozkrzewiła się na wysokości mniej więcej półtorej metra.

Przycięliśmy i nawieźliśmy róże i hortensje bukietowe, odsłoniliśmy lawendy i nawieźliśmy je nawozem do lawendy a także dolomitem.

Cięcie róży wielkokwiatowych
Wiosenne cięcie róży wielkokwiatowej. Ten egzemplarz to jeden z pierwszych jakie zagościły w naszym ogrodzie.

Idzie wiosna

Ogród wreszcie zaczął budzić się do życia. Z ziemi wychodzą już tulipany, żonkile i hiacynty.

W ciepłym i osłoniętym od wiatru zakątku pod lipą zakwitły już pierwsze krokusy.

Pierwsze krokusy
W nasłonecznionym i osłoniętym od wiatru zakątku pojawiły się już pierwsze krokusy.

Posadziliśmy także pierwsze w tym roku bratki. Pięć sztuk do donic, które ustawiamy na schodach. Trzema obsadziliśmy przekwitający właśnie oczar. Na razie wyglądają niepozornie ale już wprowadzają do ogrodu odrobinę tak upragnionego koloru.

Pierwsze bratki w tym roku.
Pierwsze w tym roku bratki posadzone do donicy przed wejściem do domu.

Page with Comments

  1. Hej, u mnie w ogródku zostały już przycięte bluszcze ( wycięłam ponad 50 procent objętości) i tuje stanowiące żywopłot powoli dorastają do pożądanej wysokości, więc zostały też lekko przyciete. Wygrabiłam trawnik i przycięłam lawendę. Czeka mnie jeszcze w tym roku dość poważna renowacja trawnika. Czy można prosić o jakiś artykuł na ten temat? Pozdrawiam Ania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *