Kompostownik

Kompostownik drewniany

Kompostownik to bardzo przydatna konstrukcja służąca zamianie wszelkiego rodzaju resztek na wartościowy nawóz. A właściwie należałoby powiedzieć: konstrukcja wspomagająca i porządkująca tę zamianę.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kompostowników o różnych wymiarach i zrobionych różnych materiałów. Kompostownik można kupić gotowy lub samodzielnie go zbudować.

Bez względu na to, który rodzaj wybierzemy to warto umieścić go w ogrodzie, gdyż co roku będzie dostarczał nam darmowy i bogaty w składniki odżywcze nawóz, który w dodatku można używać cały rok bez ryzyka przedawkowania.

Wiele cennych wskazówek dotyczących kompostowania (i nie tylko) można znaleźć np. na Forum Ogrodniczym Oaza.

Już na etapie budowy domu wyznaczyliśmy miejsce na przyszły kompostownik. Przez pierwsze dwa lata gromadziłem w tym miejscu wszelkiego rodzaju odpady zielone i resztki żywności. Przez ten czas powstała całkiem pokaźna pryzma kompostowa. Nie wyglądała może zbyt estetycznie ale spełniała swoją rolę.

Pryzma kompostowa 2014
Pryzma kompostowa w miejscu przyszłego kompostownika

Z czasem, gdy ogród zaczynał nabierać kształtu a różne inne bardziej priorytetowe prace zostały wykonane przyszedł też czas na uporządkowanie miejsca kompostowania.

Po przełożeniu pryzmy na tymczasowe miejsce wyrównałem fragment skarpy w rogu działki wkopując się w nią na ok 40 cm. Dzięki temu cala konstrukcja kompostownika wydaje się niższa niż w rzeczywistości. Łatwiej też jest wypełniać kompostownik resztkami.

Kompostownik na skarpie
Kompostownik zbudowany został w rogu działki, na skraju skarpy.

Budowa kompostownika

Nasz kompostownik składa się dwóch niezależnych komór o wymiarach ok 100 x 140 cm i wysokości 120 cm. Konstrukcja każdej komory jest drewniana. Kantówki 75 są osadzone w kotwach wbitych w ziemie a całość jest usztywniona przykręconymi u góry deskami. Na kantówki nakręcone są prowadnice, w które wsunięte są poziome deski. Aby zapewnić pryzmie odpowiednie napowietrzenie na deski przybite są ok. dwu centymetrowe dystanse.

Kompostownik drewniany
Drewniana konstrukcja kompostownika

Całość jest pomalowana lakierobejcą co mam nadzieję przyczyni się do wydłużenia żywotności kompostownika.

Pierwsza komora kompostownika
Kompostownik po pomalowaniu lakierobejcą. Pierwsza komora w połowie pełna.
Dynie na kompostowniku
Dynie wyhodowane na kompostowniku – zdjęcia tych samych dyń z bliska można obejrzeć we wpisie pt. Ozdoby wczesnej jesieni.

Page with Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *