Ozdabianie jajek listkami

Kraszanki z motywem roślinnym

Jest wiele metod i technik ozdabiania jaj na Wielkanoc. Malowanie, barwienie, oklejanie, wydrapywanie. Często metody ozdabiania jaj są łączone w celu uzyskania oryginalnych efektów dostarczając osobom zaangażowanym w zdobienie dużo zabawy i satysfakcji. Jedną z nich jest ozdabianie jajek listkami.

W tym wpisie chcielibyśmy zaprezentować prosty sposób efektownego ozdabiania jaj przy pomocy roślin. Stosujemy go praktycznie co roku bo nie wymaga dużej ilości czasu a jednocześnie jaja wyglądają elegancko, oryginalnie i bardzo naturalnie. Przy czym słowo naturalnie należy w tym przypadku rozumieć jako duży udział natury w powstawaniu wzoru zdobiącego jajka.

Ozdabianie jajek listkami

Przygotowanie niezbędnych materiałów

W pierwszej kolejności należy wybrać się na łąkę lub do ogrodu i zebrać liście. Warto wybrać te, które mają ciekawy kształt i ażurową budowę. Moim faworytem jest liść dzikiej marchwi. Ma bardzo misterną konstrukcję i jajko nim ozdobione wygląda zawsze ciekawie. Niestety w tym roku nie znalazłem jeszcze żadnej dzikiej marchwi w ogrodzie a pogoda nie zachęcała do dalszych spacerów. Zatem po 5 minutach obchodzenia ogrodu wróciłem do domu ze zdobyczami w postaci liści kilku chwastów.

Ciekawe listki do ozdabiania jajek
Pomimo leżącego śniegu udało się znaleźć kilka ciekawie wyglądających listków. Niestety nie ma wśród nich dzikiej marchwi…

Oprócz listków będziemy potrzebować pończochę, nić, barwniki no i jaja.

Akcesoria do ozdabiania jaj
Potrzebne są jajka, listki, barwniki oraz pończocha do mocowania listków.

Zawijanie jaj w pończochy

Jakkolwiek to brzmi, należy tę czynność wykonać starannie i solidnie. Pończochę tniemy na kilkucentymetrowe fragmenty. Listek przykładamy do jajka a następnie dociskamy go naciągniętą pończochą, którą owijamy wokół jajka i zawiązujemy nitką po przeciwnej stronie do listka.

Listek mocowany pończochą
Pończochę należy naciągnąć na jajko tak, aby miejsce wiązania znalazło się po przeciwnej stronie względem listka.

Pończocha musi być dosyć mocno naciągnięta, aby dobrze dociskała listek do jajka. Jednocześnie trzeba uważać, żeby nie zgnieść jajka przez zbyt silne ściśnięcie. Najtrudniejsze jednak jest wiązanie nitki, dlatego warto tę czynność wykonywać na dwie pary rąk. Jedna naciąga pończochę, druga wiąże nić.

Jajka w pończochach
Najtrudniejsze już za nami. Wszystkie listki przymocowane a pończochy zawiązane. Czas na kąpiel.

Barwienie

W tym roku użyliśmy gotowych barwników ze sklepu. Przy okazji przyswoiliśmy dobry patent na barwienie jaj. Polega on na wlaniu ciepłej wody i barwnika do woreczka a następnie zanurzenia w nim jajek. Do każdego woreczka trafiły po dwa jajka.

Usztywnienie worka z barwnikiem
W celu ułatwienia sobie pracy można użyć pojemnika, który usztywni worek z barwnikiem gdy będziemy do niego wkładać jajka.

Zawiązane woreczki wstawiamy do garnka z wodą i gotujemy kilka minut. Dzięki ciepłej wodzie żadne jajko nie pękło a dzięki osobnym woreczkom sprzątanie przebiegło bardzo szybko.

Gotowanie jajek w barwniku
Zamknięte woreczki wstawiamy do garnka i gotujemy w wodzie. Dodatkowa para rąk, nawet tych małych, to nieoceniona pomoc 🙂

Kraszanki z motywem roślinnym

Po kilku minutach gotowania wyjmujemy jajka z woreczków. Aby się nie poparzyć można dolać do woreczka trochę zimnej wody.

Jajka w pończosze po wyjęciu z barwnika.
Kolorowe jajka bezpośrednio po wyjęciu z wody.

Po zdjęciu pończoch naszym oczom ukazał się efekt końcowy.

Kraszanki z motywem listka
Co ciekawe jajka z tych samych woreczków różnią się intensywnością wybarwienia.

Ewidentnie nie wszystkie listki były dobrze dociśnięte. To dlatego, że nić zawiązywałem jedną ręką 🙂 Tak czy owak efekt jest przyzwoity.

Kraszanki z motywem roślinnym
Drobniutkie i misterne listki wyglądają najbardziej efektownie o ile zostaną dobrze dociśnięte do jaj.

Jeśli chcecie, aby jajka miały bardziej wyrazisty kolor i się błyszczały się to można je natłuścić wybranym tłuszczem.

Jajka nasmarowane tłuszczem.
Dla uzyskania połysku i jajka można wysmarować smalcem lub olejem roślinnym aby zachować wegańskość całokształtu.

Barwniki z roślin

W zeszłym, to jest w 2017 roku posłużyliśmy się roślinami nie tylko w celu ozdobienia wielkanocnych pisanek listkami ale także do samego barwienia jaj użyliśmy naturalnych barwników pochodzenia roślinnego.

  • Burak do barwienia na czerwono;
  • natka pietruszki do uzyskania barwy zielonej;
  • jagody do barwienia na kolor niebieski;
  • kurkuma jako barwnik żółty;
  • łupiny po cebuli – do barwienia na brązowo.

Do osobnych słoiczków wsypaliśmy kurkumę i posiekane pozostałe składniki a następnie, podobnie jak w metodzie opisanej powyżej gotowaliśmy jajka przez kilka minut. W osobnym garnku gotowaliśmy jajka w w łupinach po cebuli.

Jaja barwione naturalnie
Najładniej i najintensywniej wybarwiły się jaja w łupinach po cebuli i w jagodach. Jaja barwione w kurkumie i burakach były dosyć blade. Natomiast efekt barwienia pietruszką był praktycznie niezauważalny.

Efekty takiego barwienia nie są tak spektakularne jak się spodziewaliśmy ale pisanki też wyszły ładnie. Zapewne gdybyśmy użyli białych jajek kolory byłyby bardziej wyraziste. Natomiast jajka gotowane w cebuli jak zawsze charakteryzowały się piękną czerwono-brązową barwą. Co ciekawe użycie łupin po czerwonej cebuli prowadzi do uzyskania bledszego i mniej atrakcyjnego koloru niż ten uzyskany ze zwykłej cebuli.

Barwienie jaj barwnikami roślinnymi
Po wyjęciu z wody i osuszeniu jajka można natłuścić smalcem lub olejem w celu uzyskania połysku.

Sami możecie ocenić, czy bardziej podobają Wam się gotowe barwniki ze sklepu czy barwniki uzyskiwane w domu bezpośrednio z roślin. Należy dodać, że barwniki ze sklepu też są w większości naturalne i pochodzenia roślinnego.

A tym czasem życzymy wszystkim wesołych i radosnych świąt, smacznego zająca i mokrego dyngusa!

Page with Comments

  1. Brawo. jajeczka wyglądają cudownie. Najlepsze życzenia z okazji Wielkiej Nocy ślemy z zasypanej śniegiem Kościerzyny Ala i Margolcia.

  2. Witam, piękne są Wasze kraszanki. Niestety zbyt pozno przeczytałam ten post i nasze pisanki które trafiły do koszyczka wielkanocnego nie były tak okazałe. Ale w przyszłym roku na pewno takie przygotuję. Pozdrawiamy i składamy serdeczne życzenia – Dragunki

  3. Cudnie! Ale poczekam na te z liściem dzikiej marchwi ! O ile dobrze pamiętam, pisanki z Liście marchwi były prawie całe z ażurowym wzorem i Wyglądały jak z koronki! Pozdrawiam! Elżbieta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *