Nasza działka

Pusta działka

Warunki na działce

Nasza działka położona jest w północnej Polsce. Pomimo, że jest to gdzieś na pograniczu podstrefy 7a i 6b (wg. podziału na strefy klimatyczne odporności roślin), to panuje na niej swoisty mikroklimat.

Mrozy zaczynają się wcześnie a kończą późno. Temperatura zimą potrafi spadać w okolice -25 stopni Celsjusza.

Jak sądzę jest to zasługą położenia w zagłębieniu terenu i zimnego gliniastego podłoża. Dolinka w której znajduje się działka jest otoczona lasem, jednak nie stanowi on dla niej bezpośredniego sąsiedztwa. Brak bezpośredniej zabudowy od wschodu, południa i zachodu a także zadrzewienia skutkuje tym, że jest u nas całkiem przewiewnie. Nie są to warunki korzystne dla uprawy większości roślin.

Pusta działka
Działka wraz z otoczeniem

Działka jest dwupoziomowa a jedną z jej granic wyznacza niezbyt wartki strumień. Dolna część jest w planie zagospodarowania oznaczona jako teren zalewowy i faktycznie po wystąpieniu ulewnych opadów chodzenie po niej przypomina chodzenie po nasączonej gąbce.

 

Bagno na działce
Wygląd działki przed rozpoczęciem budowy domu. Bagienko na działce…

Gdy stawaliśmy się właścicielami działki była ona raczej w kiepskim stanie. Było na niej wysypane sporo gruzu i śmieci a teren w niższej części był praktycznie przez cały rok na granicy albo poniżej granicy wód gruntowych. Innymi słowy bagno. Porządkowanie i kształtowanie działki to jednak temat na osobną historię, z którą można się zapoznać w dziale Historia ogrodu.

Nie ma tego złego…

Z opisu powyżej można wnioskować, że warunki do zakładania ogrodu nie są optymalne.

Faktem jest, że sadzenie czegokolwiek wymaga sporej ilości pracy przy przygotowywaniu miejsca sadzenia. A i po takim zabiegu wykonanym nie lada wysiłkiem nie zawsze wszystko się udaje. Przykładem jest próba posadzenia jałowca Skyrocket (Juniperus scopulorum ‚Skyrocket’) w gliniastym podłożu, o której kiedyś zapewne napiszę.

Na szczęście wybór roślin i ich dostępność jest ogromna. Można znaleźć coś na każde warunki glebowe i klimatyczne. Ponadto ogród jest elastyczny i zawsze można próbować naprawić popełnione błędy.

Ogólnie uważam, że trafiliśmy z działką całkiem nie najgorzej. Mam ładny widok na okoliczne pola a fakt ich zalewania oznacza, że nie prędko zostaną zabudowane.

Natomiast dzięki zróżnicowaniu warunków w różnych częściach działki mam większe możliwości w dobieraniu roślin i aranżacji ogrodu. Jest po prostu ciekawie!

Zamarznięte bagno
…zimą nawet ma swój urok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *