Jak dbać o ptaki zimą

dokarmianie ptaków zimą

Zima w pełni. Przynajmniej ta kalendarzowa bo po chłodniejszej drugiej połowie stycznia luty zaczyna się ciepło i deszczowo. W czasie zimy warto pomyśleć o ptakach i kilku czynnościach, które ułatwią im przetrwanie trudniejszego okresu roku.

Dokarmianie ptaków

Wykorzystując te kilka mroźnych i śnieżnych dni stycznia wywiesiliśmy na lipie karmnik dla ptaków. Co prawda zima jest łagodna więc pewnie ptaki poradziłyby sobie bez naszej pomocy również w te kilka dni śniegu i mrozu. Jednak dokarmianie ptaków to element naszej strategii marketingowej mającej na celu wytworzenie w ptakach świadomości przyjaznego miejsca na ziemi w naszym ogrodzie. A w dłuższej perspektywie zwabienie ich do ogrodu aby cieszyły nasze uszy swym trelem i szczebiotem wiosną i latem.

dokarmianie ptaków zimą
Karmnik służy nam już piąty sezon. Poza sezonem chowamy go w suchym miejscu dzięki czemu wciąż wygląda jak nowy.

Powyższą strategię trochę niweczy obecność kilku kotów (w tym naszego) ale te z kolei strzegą naszych granic przed myszami i szczurami.

Łowny kot
Nasz kot jest bardzo łowny.

Ponieważ nie mamy innych dużych drzew, lipa to jak na razie jedyne miejsce nadające się na powieszenie karmnika.

Jako pokarmu co roku używamy łuskanych ziaren słonecznika. Idąc za aktualną modą na zdrowe żywienie i nowinki kulinarne dosypałem w tym roku na próbę trochę kaszy jaglanej. Jednak tak jak przypuszczałem ptaki wolą tradycję od nowoczesności. Słonecznik zszedł błyskawicznie a kasza pozostała nietknięta.

Słonecznik i kasza jaglana dla ptaków
Tradycyjnie karmimy ptaki łuskanym słonecznikiem. Można go nabyć w każdym sklepie spożywczym w postaci niewielkich paczek. Znacznie tańszym rozwiązaniem jest kupienie całego worka łuskanego słonecznika w hurtowni.

Oprócz karmnika wieszany na drzewach kule tłuszczowo-zbożowe. O ile kiedyś wydawało mi się, że cieszą się mniejszym wzięciem niż słonecznik o tyle w tym sezonie znikają jako pierwsze. Ich zaletą jest też to, że można wieszać je bezpośrednio na niezbyt grubych nawet gałęziach. Dzięki temu wybór miejsca do powieszenia poszerza się o mniejsze drzewa i krzewy. Trzeba jednak mieć na uwadze koty i nie wieszać kul zbyt nisko.

kula tłuszczowo-zbożowa
Kule tłuszczowe składają się z tłuszczu, ziaren i orzeszków. Opakowane są w wygodne do wieszania siatki.

Dodam, że raczej nie powinno się dokarmiać ptaków gdy nie ma śniegu, chyba że jest bardzo silny mróz.

Budki lęgowe

Zima to najwyższy czas na wyczyszczenie budek lęgowych o ile jeszcze nie zrobiliśmy tego jesienią. Dzięki temu ptaki będą mogły schronić się w nich w czasie mrozów. Ponadto sikorki szukają miejsca do zasiedlenia już w lutym. Zatem jeśli nie chcemy przegapić sikorek to warto się pośpieszyć z przygotowaniem dla nich budki.

Jeśli chodzi o budki lęgowe to w zależności od gatunku jaki chcemy osiedlić trzeba dostosować wielkość budki i otworu wejściowego a także wysokość zawieszenia budki. Ważne są też odległości pomiędzy zawieszonymi budkami, ponieważ różne są preferencje poszczególnych gatunków jeśli chodzi o obecność sąsiadów. Sporo informacji na ten temat można znaleźć w wyszukiwarce wpisując po prostu hasło „budki lęgowe”, nie będę zatem powielał tych samych informacji.

Budka lęgowa typu A
Budka lęgowa typu A (otwór wejściowy 33 mm) chętnie zajmowana jest np. przez wróble czy sikorki bogatki.

W naszym ogrodzie są dwie budki: dla sikorki i dla szpaka. Dziś przygotowałem je do trzeciego sezonu i jak dotąd za każdym razem w obu było gniazdo.

Jeśli chodzi o samo czyszczenie to polega ono na wyjęciu zeszłorocznego gniazda (można wyrzucić je na kompostownik) i w miarę dokładnym wygrzebaniu wszystkich resztek. Polecam wykonywać tę czynność w rękawiczkach, bo w budkach często aż roi się od pasożytów.

budka lęgowa typu B
Budka lęgowa typu B (średnica otworu 45 mm) jest doskonała dla szpaków. W środku znajduje się zeszłoroczne gniazdo, które trzeba w całości usunąć przed nowym sezonem.
Oczyszczona budka lęgowa
Po usunięciu gniazda trzeba jeszcze wyskrobać wszystkie resztki, ziemię i ewentualne pasożyty.

Page with Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *