Rozmnażanie lawendy przez sadzonkowanie

Poradnik jak rozmnażać lawendę

Przy okazji przeprowadzanego zabiegu przycinania postanowiłem podjąć próbę rozmnożenia lawendy przez tzw. sadzonkowanie. W skrócie polega to na odcięciu fragmentu rośliny i ukorzenieniu go.

Prawdę mówiąc spóźniłem się nieco z przycinaniem. Według angielskiej zasady 8/8/8 lawendę powinno się ciąć 8 sierpnia na wysokość 8 cali. Ja swoje cięcie przeprowadziłem  tym roku w połowie września. Polska to nie Anglia i mam nadzieję, że roślinki to przetrwają.

Niestety wrzesień też nie jest już optymalnym czasem na pobieranie sadzonek. Istnieje ryzyko, że nie zdążą się dobrze ukorzenić. Dlatego najlepiej pobierać sadzonki od maja do lipca ewentualnie w sierpniu.

Ponieważ zajęcie nie jest czasochłonne ani kosztowne a nie chcę czekać do następnego roku postanowiłem mimo wszystko spróbować. Jeśli się nie uda to na wiosnę będę miał już gotowe doniczki z podłożem.

Jeśli chodzi o wybór materiału do rozmnożenia lawendy to wybrałem najdorodniejszy egzemplarz spośród lawend posadzonych kilka lat temu. Więcej informacji na temat doboru stanowiska i sadzenia lawendy można znaleźć we wpisie pt. Stanowisko i sadzenie lawendy.

 

Rozmnażanie lawendy przez sadzonkowanie krok po kroku

Krok 1. Przygotowanie podłoża

Lawenda lubi raczej piaszczyste i zasadowe podłoże. Przygotowałem więc mieszankę piasku, piaszczystej ziemi i odrobiny kompostu aby zapewnić sadzonkom odrobinę pożywienia na wypadek gdyby się ukorzeniły. Dodałem też dwie garści dolomitu.

Mieszanina dla lawendy
Piasek, ziemia, kompost i odrobina dolomitu

Następnie całość wymieszałem aż do uzyskania mniej więcej jednolitej barwy.

Przepuszczalne podłoże dla lawendy
Wymieszane podłoże do sadzonkowania lawendy

Krok 2. Otwory na sadzonki

Po wypełnieniu małych doniczek tak przygotowaną mieszanką patykiem wykonałem otwory na poszczególne sadzonki.

Otwory na sadzonki lawendy
Otwory na sadzonki wykonane patykiem

Krok 3. Pobranie sadzonek

Z najdorodniejszego okazu wybrałem kilkanaście dobrze wyglądających gałązek. Podobno należy wybierać te, które nie wytworzyły kwiatów.

Ucięte gałązki lawendy
Gałązki lawendy pobrane do ukorzenienia

Krok 4. Przygotowanie sadzonek

Z każdej sztuki oberwałem dolne listki i ściąłem wierzchołek. Dodatkowo przyciąłem nieco pozostałe listki a łodyżkę podciąłem pod ostrym kątem.

Przygotowanie sadzonki do ukorzenienia lawendy
Sadzonka lawendy gotowa do umieszczenia w ukorzeniaczu a następnie w podłożu

Krok 5. Ukorzeniacz

Następnie zamoczyłem każdą sadzonkę w ukorzeniaczu.

Zamaczanie w ukorzeniaczu sadzonek lawendy
Sadzonki lawendy przed wsadzeniem do ziemi można zamoczyć w ukorzeniaczu

Krok 6. Sadzenie

Powkładałem sadzonki do uprzednio przygotowanych otworów po czym delikatnie ugniotłem palcami podłoże wokół każdej z nich.

Sadzonkowanie lawendy
Sadzonki lawendy po umieszczeniu w podłożu

Krok 7. Dołowanie

Na koniec podlałem i zadołowałem doniczki z przyszłymi lawendami w cienistym i osłoniętym od wiatru miejscu. Na zimę okryję je gałązkami świerkowymi.

Teraz pozostaje uzbroić się w cierpliwość i od czasu do czasu zaglądać do sadzonek aby upewnić się, że niczego im nie brakuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *