Budowa domu

Sielanka lato 2017

W niniejszym wpisie chciałbym zaprezentować Ci drogi czytelniku fotoreportaż z przebiegu budowy domu. Pozornie nie jest on związany bezpośrednio z ogrodem. Z drugiej strony dom to najważniejszy element ogrodu. Od niego wszystko się zaczęło i ogród jest przecież rozwinięciem i za razem dopełnieniem domu.

Jako, że nie jest to blog budowlany nie będę się skupiał na szczegółach związanych z poszczególnymi etapami budowy i wykańczania domu. Zamiast tego chciałbym pokazać jak nasz dom „rósł”. Przy okazji zobaczyć można jak zmieniało się otoczenie domu w czasie jego budowy.

Sielanka

Dom zbudowany wg projektu o nazwie Sielanka z pracowni projektowej Horyzont. Przy okazji przygotowywania tego wpisu odwiedziłem ich stronę internetową i zauważyłem, że nasz projekt wciąż jest jednym z najpopularniejszych.

Ponieważ wszelkie formalności były już dawno pozałatwiane, umowa z ekipą podpisana a materiały dostępne pozostawało nam jedynie oczekiwanie na wiosnę.

Budowa domu rozpoczęła się pod koniec marca 2012 roku. Więcej informacji na temat roku 2012 we wpisie pt. Historia ogrodu – 2012.

Poranek w dniu rozpoczęcia budowy był pogodny, po mroźnej nocy pozostał szron. Wkrótce pracę rozpoczęła koparka i ekipa budowlana.

Z tygodnia na tydzień dom rósł i nabierał kształtów…

Rozpoczęcie budowy domu
Dzień rozpoczęcia budowy zaczął się rześko i pogodnie. Marzec 2012.
Wykop pod budowę
Koparka rozpoczęła wykop pod budowę domu
Ławy pod fundament
Kilka dni później zalane zostały ławy fundamentowe.
Ocieplony fundament
Fundament widoczny od strony ogrodu. Na pierwszym planie dolna część działki i stojąca na działce woda. W kolejnych miesiącach cały fundament został obsypany ziemią co daje jakieś wyobrażenie o ilości ziemi jaką musieliśmy nawieźć.
Fundament
Fundament już wybudowany, ocieplony i zasypany.
Gazobeton i silikat
Fundamenty gotowe, chudziak zalany. Materiały na ściany już czekają na swoją kolej.
Dom rośnie
Ściany zewnętrzne zbudowane z gazobetonu, wewnętrzne z silikatów. Na pierwszym planie stemple do szalowania stropu.
Budowa front
Widać już zarys okien i drzwi frontowych.
Zalany i oszalowany strop
Oszalowany i zalany strop.
Konstrukcja dachu
Konstrukcja dachu gotowa.
Deskowanie dachu.
Celem wzmocnienia konstrukcja została odeskowana przed położeniem membrany.
Dekarze
Ekipa dekarzy przy pracy.
Sielanka z dachem
Tak dom prezentował się po ułożeniu dachówki.
Dach gotowy
Dach gotowy. Widok od strony ogrodu. Na pierwszym planie zachwaszczona dolna część działki.
Ocieplenie
Ocieplanie Sielanki. Jesień 2012.
Ocieplanie
Ocieplenie – widok od wschodu.
Ocieplanie przez tynkarzy
Ekipa tynkarzy w trakcie ocieplania Sielanki.
Gruntowanie
Tak nasza Sielanka prezentowała się jesienią 2012 roku po ociepleniu i pokryciu białym gruntem. Dom nie jest jeszcze otynkowany.
Rozprowadzanie ziemi
W międzyczasie nawieźliśmy ogromne ilości ziemi. Posłużyła ona do podniesienia dolnej części działki powyżej wód gruntowych, obsypania fundamentów i ukształtowania skarpy pomiędzy górną i dolną częścią ogrodu.
Rozprowadzanie ziemi
Kształtowanie górnego poziomu działki oraz skarpy.

Na zakończenie kilka zdjęć przedstawiających gotową Sielankę.

Sielanka od strony ogrodu
Widok od strony południowej. Jesień 2016. Jak widać w międzyczasie dobudowany został też garaż.
Sielanka październik 2016
Widok od południowego wschodu. Jesień 2016.
Sielanka lato 2017
A tak dom prezentuje się od strony ulicy. Lato 2017.

Page with Comments

  1. Czemu zdecydowaliście się na ściany z betonu komórkowego? Czemu nie np. ceramika albo silikaty? Pytam z ciekawości, bo ta decyzja przede mną 🙂

    1. Gdy porównywaliśmy materiały to beton komórkowy miał najlepsze parametry jeśli chodzi o izolacyjność. Choć w porównaniu do porotermu to chyba różnice są pomijalne zwłaszcza, że przecież i tak dochodzi ocieplenie. Natomiast ściany wewnętrzne są zbudowane z silikatów ze względu na dużą zdolność tego materiału do akumulacji ciepła.

      Drugi powód takiego wyboru materiałów na ściany to fakt, iż tak po prostu było w projekcie.

      Z praktycznego punktu widzenia i pewnej perspektywy czasu mogę dodać, że w silikaty paskudnie trudno wbija się gwoździe 😉 Powieszenie obrazka na takiej ścianie raczej wymaga wiercenia. Natomiast beton komórkowy jest wystarczająco miękki.

    1. Niestety nie wiem jaki powinien być koszt. Natomiast koszt projektu Sielanki, czyli projektu typowego to z tego co widzę obecnie ok 2500 zł. Gdy my go kupowaliśmy był chyba nieco tańszy. Adaptacja to koszt ok 1500 zł, choć może być droższa w zależności od ilości ewentualnych zmian. No a projekt indywidualny to koszt jak sądzę w granicach kilkunastu tysięcy PLN.

  2. Witam, naszą Sielanke trochę zmieniliśmy. Zmiany dotyczą portalu oraz salonu, w którym zrezygnowalismy z sufitu, mamy przestronny salon z antresola. Mieszka się rewelacyjnie. Pozdrawiam
    DSC_0404.JPG

    1. Witaj Aga możesz pokazać swój salon z antresola ponieważ też chcemy tak zrobić 🙂 szukamy inspiracji

    2. Witam,
      Czy mogę prosić o podesłanie na e-mail zdjęć Twojego salonu z antresolą? Planuję podjąć się tego projektu i jestem na etapie planowania wnętrza. Ciekawi mnie jak taka antresola się prezentuje. Byłabym niezmiernie wdzięczna 🙂
      Pozdrawiam,
      Asia
      j.suwik92@gmail.com

      1. Niestety w tym projekcie, o ile mi wiadomo, nie ma antresoli. Sam też takiej nie posiadam. Na upartego pewnie dałoby się to jakoś zorganizować na etapie adaptacji i po uzyskaniu zgody autora projektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *